Jaki masz chronotyp?

Chronotypy a Twoja efektywność

 

 

Nasze życie jest poddane wielu rytmom. Jednym z takich rytmów, wyznaczających pracę wielu funkcji naszego organizmu, jest typ funkcjonowania dobowego. W ciągu doby nasz organizm funkcjonuje zupełnie inaczej w różnych porach. Rytm dobowy ma wpływ nawet na temperaturę naszego ciała, która jest najwyższa w okolicach godziny 17-18! Wtedy to wzrastają nasze zdolności uwagowe, pamięciowe, związane z koncentracją i wiele innych. Jednak każdy z nas dodatkowo przynależy do odpowiedniego chronotypu.

 

Każdy z nas jest albo „sową” albo „skowronkiem”. „Sowy” to ludzie, którzy nie lubią wstawać rano. Kiedy nie muszą, budzą się sami około południa. Lubią za to siedzieć bardzo długo w nocy. Jest to typ wieczorny, którego największa aktywność przypada na godziny wieczorne. „Sowy” mogą wykorzystać swój chronotyp, przesuwając więcej swoich wysiłków, wydatkowanych w ciągu dnia, na godziny wieczorne. Wzmożona uwaga, koncentracja, poprawiona pamięć, nawet lepsza wydolność fizyczna, pomogą zrealizować dane zadanie skuteczniej wieczorem, niż rano. Do zalet bycia sową należy większa tolerancja organizmu na „zarwane nocki”. Odsypianie w dzień (popołudniowe drzemki) generują organizm „sów” skuteczniej.

 

„Skowronki” to ludzie, którzy nie potrafią cieszyć się nocną i wieczorową aktywnością. Około godziny 22 najchętniej myślą tylko o łóżku. Potrafią za to spontanicznie budzić się wcześnie rano. Wtedy to przypadają ich „godziny szczytu”. Jeżeli najłatwiej jest Ci się skoncentrować i pracować w godzinach porannych, wykorzystaj to wstając jeszcze wcześniej. Zaczynaj pracę jak najszybciej, jak najszybciej ją kończ. Unikaj „poobiednich drzemek”, za to najefektywniej zregenerujesz swój organizm kładąc się spać wcześniej.

 

Nasz chronotyp uwarunkowany jest nie tylko genetycznie, biologicznie. Wpływa na niego tryb życia, prowadzona aktywność, nawet obszar, który zamieszkujesz! Co ciekawe, typ chronologiczny zmienia się wraz z wiekiem. Najwięcej „sów” jest w gronie nastolatków, osób przed trzydziestym rokiem życia. Natomiast, wraz z wiekiem, stajemy się coraz bardziej „rannymi ptaszkami”...

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus