Jakim jesteś przywódcą?

Jakim przywódcą jesteś?

 

 

Bycie przywódcą to dość skomplikowana, złożona sprawa. Nawet, jeżeli nie wydaje Ci się, że tak jest. Może to faktycznie tylko i wyłącznie kwestia charyzmy? A może nie... Żeby uświadomić sobie złożoność problematyki, zadaj sobie pytanie, jakim typem przywódcy chciałbyś zostać? Istnieje wiele typologii, które dzielą przywódców na różne rodzaje. Podstawowym podziałem jest rozróżnienie pomiędzy przywódcą zadaniowym i przywódcą społecznym. Oba typy przywódcy są ważne dla grupy. Jeżeli wydaje Ci się, że liczy się tylko i wyłącznie przywódca zadaniowy (no cóż, w końcu określa „twarde”, uchwytne cele), to wiedz, że praktycznie w każdej sytuacji może się ujawnić w grupie spontanicznie przywódca społeczny, który będzie zarządzał relacjami w grupie. Jak myślisz, po czyjej stronie będzie sympatia i poparcie grupy?

 

Czy można być jednocześnie przywódcą zadaniowym i społecznym? Teoretycznie tak, jednak trudno jest zarządzać tyloma procesami naraz. Z drugiej strony, postrzeganie przez grupę też zależy od typu przywództwa, jaki prezentujesz. Czasem jeden typ może zakłócać drugi, jeżeli jest kontrolowany przez tą samą osobę. Na przykład, rozluźnienie relacji z szefem może wpływać na spadek efektywności pracowników. Dlatego dobrze jest, kiedy w komórce jest dwóch przywódców: odpowiedzialny za zadanie, zamierzony cel oraz przywódca odpowiedzialny za komunikację w grupie, rozwiązywanie konfliktów.

 

Wiele zależy również od typu grupy, osobowości przywódców (nie każdy nadaje się do roli przywódcy zadaniowego, nie każdy do roli przywódcy społecznego no i nie każdy nadaje się do roli przywódcy w ogóle). Dlatego lepiej „nie pchać się na siłę”. Pamiętaj jednak, że osobowość jest złożona zarówno z czynników genetycznych, jak i społecznych. Na te drugie mamy wpływ i przez nie możemy kształtować własną osobowość. Jeżeli wydaje Ci się, że kiepski z Ciebie przywódca, pamiętaj, że jeszcze nic nie jest stracone!

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus