Czym jest ACE i dlaczego może być Twoim sprzymierzeńcem?

Czynnik ACE w walce ze stresem

 

 

Ludzie od wielu lat, odkąd dostrzegli stres przez pryzmat zagrożeń i chorób cywilizacyjnych, szukają skutecznej recepty na, przynajmniej, zniwelowanie jego objawów. Oczywiści zwalczanie samych objawów nie jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba spojrzeć głębiej – zlikwidować przyczyny, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wybuchu silnego stresu ponownie. W takim aspekcie do stresu podchodzą psychologowie. Dzisiaj poznasz koncepcję czynnika ACE autorstwa Gary`ego E. Schwarza.

 

ACE składa się z trzech elementów: A (attention), C (consciousness) i E (expression). Jest to technika, która polega na wejściu w głąb siebie i rozpoznawaniu swoich wewnętrznych procesów. Wszystko, co dzieje się w naszym ciele, jest dla nas niejako komunikatem o zachodzących procesach. Najbardziej transparentnym sygnałem, który może do nas puszczać nasze ciało, są emocje. Schwarz odkrył, że ludzie, którzy częściej zaglądają w głąb siebie i szybciej oraz skuteczniej potrafią rozpoznawać sygnały swojego ciała, mają mniej problemów z układem krążenia, ze stresem i są odporniejsi. Musisz się nauczyć czytać siebie! Na czym więc miał polegać czynnik ACE?

 

Etap pierwszy (A) polega na nauczeniu się zauważania, że coś się dzieje. Czujesz, że serce bije Ci szybciej? Zaschło Ci w ustach? To jedne z wielu objawów działania adrenaliny. Informuje nas ona przede wszystkim o zagrożeniu. Czujesz kłucie w klatce piersiowej? Jest Ci źle? To prawdopodobnie smutek... naucz się słuchać siebie. Wszystkie emocje są sygnałami!

 

W następnym etapie (C) musisz nauczyć się dopuszczać te sygnały do swojej świadomości. Dobrze, że wiesz, jak się nazywa to, co czujesz. Dobrze, że wiesz, jakie ma to podłoże biologiczne, może nawet chemiczne i jak wpływa to na Twoje ciało. Ale co to znaczy? Odnieś tą informację do Twojego kontekstu sytuacyjnego. Znajdź przyczynę tego sygnału. Przyczyna prawie zawsze tkwi w naszym otoczeniu!

 

Expression, czyli wyrażanie, to ostatni etap modelu. Naucz się wyrażać to, co czujesz i dlaczego to czujesz. Może być to przydatna umiejętność autoterapeutyczna (szczera rozmowa ze sobą, podsumowywanie i nazywanie problemu niesie spokój). Może być też użyta w rozmowie z przyjacielem, osobą bliską, która wysłucha i pomoże. Najważniejszym jednak zastosowaniem E jest bezpośrednie usunięcie przyczyny stresu. Dochodzisz do wniosku, że denerwuje Cię kolega z pracy, ponieważ głośno się zachowuje? Powiedz mu to! Naucz się wyrażać siebie!

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus