W jaki sposób twój nastrój wpływa na to, jak myślisz?

Nastrój emocjonalny a myślenie

 

 

Może nie zdajesz sobie sprawy, ale nastrój emocjonalny, w jakim się znajdujesz, nie tylko wpływa na postrzeganie przez Ciebie świata – patrzenie na to, co Cie otacza przez różowe okulary lub widzenie wszystkiego w ciemnych barwach. Nastrój, w jakim się znajdujesz, determinuje również strategię, jaką przyjmuje Twój umysł podczas procesów myślowych. Dla przykładu, nigdy nie podpisuj żadnych umów, kiedy masz dobry humor. O wiele lepiej jest się przed taką sytuacją podołować...

 

Twój nastrój w danym momencie jest związany z jedną z dwóch strategii myślowych: algorytmami oraz myśleniem heurystycznym. W skrócie – myślenie algorytmiczne jest chłodne, analityczne, dogłębne, dokładne. Myślenie heurystyczne jest zaś bardziej intuicyjne, bazujące na ogólnych zasadach, elastyczne.

 

Zły nastrój, przede wszystkim utrzymujące się uczucie uczucie smutku sprawiają, że świat wydaje nam się nieprzyjazny. Podchodzimy do niego bardzo sceptycznie. Wszelkie informacje analizujemy dokładnie i chłodno. Włącza się nam myślenie algorytmiczne. Odwrotnie jest w sytuacji radosnego nastroju, kiedy jesteśmy skłonni być mili dla wszystkich, chcemy się skupiać na tej radości nie zwracając uwagi na inne sprawy, albo to radość odwraca sama uwagę od tego, co się dzieje. Włącza nam się myślenie heurystyczne. Analizujemy dość pobieżnie, intuicyjnie, skrótowo.

 

Czy należy więc być smutnym człowiekiem, żeby nasze myślenie było „sprawniejsze”? Zdecydowanie nie o to chodzi! Przede wszystkim każda z tych strategii myślenia posiada swoje wady i zalety! Algorytmy mogą nam się przydać w banku, ale są na tyle sztywne i nieelastyczne, że nie pomogą nam rozwiązać szeregu innych problemów. Sprawią też, że szybko się zniechęcimy. Myślenie heurystyczne jest za to przydatne w pracy twórczej, która wymaga intuicji i elastyczności myślenia.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus