Poznaj strategie heurystyczne wspierające kreatywność!

Kompetentna niekompetencja

 

 

Jak brzmi stare powiedzenie: „Jeżeli czegoś nie da się zrobić, musi przyjść ktoś, kto o tym nie wie i to zrobi”. Często nieznajomość tematu, brak kompetencji w wykonywaniu danego zadania może być naszym atutem. Jest to tak zwana zasada heurystyczna kompetentnej niekompetencji. W jaki sposób ona działa?

 

Czy wiesz coś na temat fiksacji funkcjonalnej? Eksperci, osoby, które rutynowo podchodzą do rozwiązywania pewnych, powtarzających się problemów, często mają wyrobione pewne schematy ich rozwiązywania. Postępują zgodnie z nimi na zasadzie automatycznego działania. Te sposoby rozwiązywania danego typu problemu, to dla nich pewne i stałe narzędzie, które, jeżeli zostanie im odebrane, sprawia, że stają się bezbronni. Ciężko jest im wyjść poza pewne przyzwyczajenia, wymyślić coś zupełnie nowego, co odbiegałoby od dotychczas wykonywanych wzorów. Oczywiście, fiksację można przełamywać. Wymaga to jednak wprawy i treningu. Nie wstydźmy się zapytać się o propozycję rozwiązania naszego problemu osoby, która nie zna się na naszej dziedzinie! Pytajmy laików. Oni nie są „zniewoleni” tymi schematami, co my. Posiadają często również innego rodzaju wiedzę i schematy, które będą starali się przenieść na grunt naszego problemu (oczywiście musimy go dobrze wyeksplikować). Może to dać ciekawe efekty.

 

Sam laik będzie nieskuteczny, wbrew przytaczanemu powiedzeniu. Laik nie dysponuje odpowiednią wiedzą, która jest potrzebna do zrozumienia analizowanego zjawiska. Jednak bywa bardzo pomocny. Jeżeli natrafisz na jakiś problem, który Cię męczy, nie pytaj kolegów ekspertów. Nie rozwiązuj samemu na siłę tej kwestii. Nie zostawiaj jej też do rozwiązania osobom niedoświadczonym. Połącz siłę swojej wiedzy i doświadczenia oraz świeże podejście laika!

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus