Jak czytać jeszcze szybciej?

W jaki sposób czytać jeszcze szybciej?

 

 

W szybkim czytaniu często ogranicza nas po prostu objętość formatowa nośnika, z którego czytamy. Weźmy na przykład książkę. Treść, którą wchłaniamy zawarta jest na stronach. Kiedy przeczytamy dwie strony, musimy zrobić przerwę na przełożenie kartki. Oczywiście dla ogólnej prędkości czytania (mowa o „przeciętnym” czytelniku) nie jest to zbytnia strata czasowa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przez taki ruch zostajemy wybici z pewnego rytmu, przez co może nam umknąć treść. Najprzyjemniejszym formatem dla szybkiego czytania treści jest więc format cyfrowy. Pliki w formacie pdf mogą być przez nas przewijane za pomocą scrolla w myszce, co znacznie ułatwia sprawę. Dodatkowo możemy rytm wyznaczający nam prędkość czytania wystukiwać o myszkę. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest sytuacja, w której tekst przesuwa za nas program po uprzednim ustawieniu swojego tempa czytania.

 

Na rynku istnieje wiele takich urządzeń, jak choćby Presenter. Są to narzędzia, które możemy łatwo zainstalować na komputerze a nawet w telefonie komórkowym. Opcja mobilna jest o tyle korzystna, że możemy czytać w trakcie jazdy autobusem, tramwajem czy pociągiem. Program taki przesuwa tekst w odpowiednim, wyznaczonym przez nas wcześniej tempie (tempo to możemy korygować w trakcie czytania). Często programy typu presenter posiadają również metronom, który ułatwi nam „wbicie się w rytm”.

 

Umiejętny dobór nośnika treści wpłynie pozytywnie na naukę szybkiego czytania. Dodatkowe funkcje pozwalające na personalizację aplikacji, dostosowanie jej do naszych potrzeb i celów sprawi, że nauka szybkiego czytania stanie się dogodniejsza i przyjemniejsza.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus