Znajdź nowego sojusznika w drodze do rozwiązania problemu!

Przerwa inkubacyjna – Twój sojusznik

 

 

Kiedy przez długi czas rozwiązujesz ten sam problem, często nie potrafisz znaleźć dla niego rozwiązania. Fiksujesz się na problemie, zamiast na sposobach rozwiązania go, a jeśli nawet już się skupiasz nad rozwiązaniem danej kwestii, uporczywie, podświadomie trzymasz się jednego wzoru rozwiązania tego problemu, nie potrafiąc wyjść poza pewne ramy, schemat. Wykorzystaj przerwę inkubacyjną.

 

Przerwa inkubacyjna to określenie przerwy, oderwania się od zadania, kiedy nie potrafimy wymyślić jego rozwiązania. Konieczne wtedy jest zaangażowanie się w coś innego, w jakąś czynność, która odwróci nasze myśli od rozwiązanego problemu. Rozwiązanie będzie inkubować, dojrzewać w Twojej podświadomości, po czym powinna nastąpić tak zwana illuminacja, czyli odkrycie zwieńczone krzykiem „eureka”!

 

Czy to na pewno jest skuteczne? W jaki sposób zaprzestanie rozwiązywania problemu wpłynie na jego rozwiązanie? Oderwanie się od fiksacji ma tu znaczenie dominujące. Często, nawet jeżeli wracasz do problemu, to wracasz do problemu, a nie na sposobie rozwiązania go, na którym wcześniej zafiksowała się Twoja uwaga. Podchodzisz do sprawy „na świeżo”, na nowo. Zyskujesz nowe perspektywy, może zwracasz uwagę na coś, czego wcześniej nie udało Ci się zauważyć. Kolejną sprawą są przypadkowe bodźce, które mogą podsunąć Ci zupełnie nowy, inny pomysł, który może okazać się skuteczny. Podczas skupiania się na problemie nie udałoby Ci się zauważyć tych bodźców.

 

Kiedy długo myślisz nad jakimś problemem i czujesz, że nie potrafisz go rozwiązać, czujesz wręcz, że nie ma on rozwiązania – to jest właśnie moment na przerwę inkubacyjną.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus