Czym są mapy myśli?

Mapy myśli cz. 1

 

 

Mapy myśli, to modne ostatnio pojęcie, jeżeli chodzi o techniki pamięciowe. Istnieje mnóstwo kursów, często bardzo drogich, które wyjaśniają koncepcję map myśli oraz uczą ich stosowania. Dzisiaj dowiemy się podstaw. Czym są mapy myśli?

 

Mapy myśli nie są niczym innym, jak specjalnym rodzajem notowania. Autorami koncepcji są Tony i Barry Buzanowie. Na czym polega ten innowacyjny sposób notowania i organizacji notatek? Żeby się dowiedzieć i zrozumieć, należy przyjrzeć się najpierw pewnym zasadom funkcjonowania ludzkiego mózgu.

 

Każda z obu półkul pełni różne, komplementarne wobec drugiej, funkcje. Z reguły prawa półkula jest odpowiedzialna m.in. za obrazy, kolory, wyobraźnię, rytmikę i postrzeganie przestrzeni. Lewa za to jest półkulą „logiczną”, „analityczną”. Każda z półkul odpowiada więc za inne procesy. Z teorii poziomów przetwarzania można wywnioskować, że im więcej procesów umysłowych jest zaangażowanych w zapamiętywanie, tym głębiej przetwarzana jest dana informacja, a więc jest lepiej zapamiętywana. Angażując funkcje obu półkul angażujemy w zapamiętywanie więcej procesów myślowych!

 

Mapy myśli to nic innego, jak próba zaangażowania jak największej ilości funkcji, pełnionych przez obie półkule mózgowe. Notatki prowadzone według tej koncepcji wykorzystują więc, oprócz tekstu, schematy, kolory, strzałki wyrażające relacje i wiele innych, istotnych, elementów.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus