Nasze oczy widzą bez naszej pomocy
Kiedy skupiasz wzrok na jednym punkcie, tak naprawdę Twoje oczy poruszają się, a nie są na tym punkcie „zatrzymane”. Możesz sobie nie zdawać sprawy z tego, że Twoje oczy poruszają się same, w sposób mimowolny, niezależny od Ciebie! W jakim celu się poruszają? Jak można to wykorzystać?
Do najważniejszych mimowolnych ruchów gałek ocznych zaliczamy ruchy zbieżne (dzięki nim widzimy w trójwymiarze), ruchy mimowolne kompensujące ruch głowy lub ruch poruszającego się obiektu, dowolne ruchy podążania (mamy z nimi do czynienia, kiedy obserwujemy wolno poruszający się obiekt) oraz ruchy skokowe. Najważniejsze dla nas będą te ostatnie.
Ruchy skokowe naszych gałek ocznych to bardzo szybkie ruchy, polegające na błyskawicznej zmianie położenia gałki ocznej na przemian z chwilową pauzą, w czasie której wzrok skupia się na jednym elemencie obrazu. Podczas tej przerwy, zwanej przerwą fiksacyjną, następuje odbiór informacji wzrokowych. Brakuje tego podczas samego ruchu skokowego, podczas którego, w zasadzie, nasze oko jest ślepe. Ruchy skokowe naszych oczu, a raczej ich zasięg, są często utożsamiane z naszym polem widzenia.
Kiedy skupiamy wzrok na jednym punkcie, tak naprawdę nasze oczy wykonują złożone, szybkie ruchy. One wyznaczają nam zakres naszego pola widzenia. Możesz te ruchy wykorzystać ćwicząc skupianie wzroku na jednym punkcie i starając się ogarnąć jak największą powierzchnię. Intensywny trening powinien wpłynąć na ruchy skokowe Twoich gałek ocznych.
Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!