Powtórki wewnętrzne i ich rola w zapamiętywaniu
Logicznym wydaje się być stwierdzenie, że, aby zapamiętać jakąś treść, należy ją powtarzać. Niby jest to banalne, ale, jeżeli tak uważasz, odpowiedz na pytania, w jaki sposób działają powtórki? Jakie są rodzaje powtórek? Czy, w końcu, Jakie funkcje pełnią poszczególne rodzaje powtórek? Jest tego sporo, prawda?
Dzisiaj przyjrzymy się powtórkom wewnętrznym, które, jako termin psychologiczny, dotyczący pamięci, wziął się z teorii poziomów przetwarzania autorstwa F. Craika i R. Lockharta. Autorzy wyróżniają dwa rodzaje powtórek: podtrzymujące oraz wypracowujące. Obie pełnią inne funkcje w stosunku do zapamiętywanych treści. Powtórki podtrzymujące, to, mniej więcej, ten sam sposób powtarzania treści, jaki stosujemy często podczas nauki wiersza. Jest to powtarzanie mechaniczne. Na pewno zdarzyło Ci się nie raz powtarzać do znudzenia jakiś wers, aż udało Ci się go zapamiętać. To są właśnie powtórki podtrzymujące. Tak samo, jak są one mechaniczne w użyciu, tak też w mechaniczny sposób przedłużają życie danej informacji w Twojej pamięci. Ten sposób działa, o ile informacje są powtarzane systematycznie, ponieważ informacja pozostaje na tym samym poziomie przetwarzania. Innymi słowy mówiąc, to właśnie przez taki system uczenia się, hasło „zakuć, zdać, zapomnieć” jest jak najbardziej prawomocne. Niepowtarzane treści zostają zapomniane.
Inaczej jest w przypadku powtarzania wypracowującego. Jest to powtarzanie aktywne umysłowo, które ma za zadanie skupić zasoby jak największej ilości procesów poznawczych oraz wytworzyć sieć połączeń, pomiędzy pojęciami już zakodowanymi w pamięci, które są w niej mocno zakorzenione a nowymi informacjami. Te czynniki wpływają na przesunięcie danej informacji na głębszy poziom przetwarzania, przez co będzie lepiej zapamiętana.
Można to zrobić starając się, na przykład, kojarzyć informacje nabywane z tymi, które już posiadamy. Można dokonać tego choćby przez analogię – porównanie dwóch pojęć – nowego oraz starego.
Jest wiele sposobów na pogłębienie poziomu przetwarzania nabywanej informacji. Mam nadzieję, że uda Ci się poznać jak najwięcej z nich. Już niedługo opiszemy ich więcej!
Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!