Poznaj naturę stresu!

O tym, co nas stresuje

 

 

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Nie należy walczyć z jego objawami (tłumić stresu), ale istotne jest panowanie nad jego przyczynami. Warto jest się więc przyjrzeć dokładniej temu zjawisku.

 

Każdy z nas posiada pewien zasób odporności na sytuacje złe. Często jesteśmy w stanie przejść z głową do góry i z opanowaniem przez najgorsze sytuacje. Jednak czasem wystarczy coś drobnego, małego, głupiego, i wybuchamy. Dzieje się tak dlatego, że poziom stresu podnosi się wraz z kumulacją złych zdarzeń w danym odcinku czasu. Możesz nie zaliczyć egzaminu, rozstać się z sympatią i nic. Jednak uderzenie się w nogę spowoduje, że pojawia się kropla, która przelewa czarę goryczy. Im więcej stresujących sytuacji, tym bardziej irytujące stają się zwykłe, codzienne drobnostki. Zdaj sobie sprawę z wagi denerwujących Cię wydarzeń. Czy naprawdę warto wybuchać?

 

Tym, co nas stresuje, nie są rzeczy same w sobie, ale to, co o nich myślimy, co sobie wyobrażamy. Często to nasza kreatywność przerysowuje złe zdarzenia. Widać to dobrze w „pisaniu czarnych scenariuszy”. Kiedy wydarzy się coś złego, mamy czasem tendencję do wyobrażania sobie możliwych negatywnych konsekwencji tego zdarzenia. Czy jednak musi ono zostać zauważonym i wywołać jakiekolwiek konsekwencje?

 

Czytając różne poradniki dotyczące walki ze stresem można wyciągnąć wniosek, że stres jest szczególnie wywoływany przez nadmiar obowiązków, przez to, że mamy zbyt dużo na głowie. Nie do końca jest to prawdą. Tak naprawdę stresują nas niedokończone sprawy. Wszystko dlatego, że nasz umysł musi zapamiętać, że należy to wszystko dokończyć. I tutaj znów pojawia się wyolbrzymianie. Często pracy jest mniej niż nam się wydaje, jednak duża ilość nie załatwionych kwestii sprawia, że nie wiemy dokładnie ile czasu zajmie nam dokończenie czegoś. I tutaj znów działa mechanizm „czarnych scenariuszy”. Jesteśmy bardziej skłonni wyobrażać sobie, że pracy jest więcej niż w rzeczywistości.

 

Najważniejsze w walce stresem jest więc poczucie kontroli. Można je uzyskać przez skuteczne zarządzanie sobą w czasie. Im bardziej uporządkowane nasze życie, tym mniej nieprzyjemnych niespodzianek się w nie wkradnie.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus