Naucz się wykorzystywać stan FLOW

Czym jest stan FLOW?

 

 

Na pewno zdarzyło Ci się nie raz, podczas wykonywania jakiejkolwiek czynności, że udało Ci się zupełnie oderwać się od świata zewnętrznego. Liczyło się tylko to, co robisz tu i teraz. Udało Ci się osiągnąć stan Flow. Stan, opisywany i badany przez psychologa Mihalyi Csikszentmihalyi.

 

Stan Flow cechuje się paroma istotnymi elementami: wykonywane zadanie pochłania Cię całkowicie, zapominasz o sobie i o świecie zewnętrznym, tracisz poczucie czasu, ogarnia Cię szczęście, radość z wykonywanego zadania i wzrasta poziom Twojej kreatywności oraz powiększa się Twoja efektywność. Ten stan jest bardzo pożyteczny nie tylko podczas osiągania większej produktywności. Posiada dodatkowe skutki antystresowe i motywacyjne. W jaki sposób wejść w stan Flow?

 

Przede wszystkim najtrudniej jest zacząć. Musisz zmusić się do rozpoczęcia jakiegoś zadania. W tym celu usuń z pola widzenia wszystkie rzeczy, które mogą Cię rozpraszać. Oczyść swoje myśli – nie zaprzątaj ich innymi sprawami. Zadanie, które wykonasz nie może być ani zbyt proste, ani zbyt trudne. Nie powinno być też zbyt krótkotrwałe. Dobry stan Flow charakteryzuje się tym, że potrafisz pracować bardzo długo nie tracąc zapału, nie robiąc przerw. Ważne jest też robienie tego, co się lubi, co nie odstrasza. Jeżeli jesteś „sową” - nie wstajesz zbyt wcześnie, lubisz za to siedzieć długo wieczorami – pracuj raczej wieczorem, kiedy Twój chronotyp dostarcza Ci najwięcej energii. Jeżeli jesteś „skowronkiem” - wstajesz wcześnie rano, nie lubisz „zarywać nocek” - wstawaj wcześniej i wykorzystuj ten czas, kiedy masz najwięcej energii i siły do działania.

 

Stan Flow jest Twoim sprzymierzeńcem. Ucz się go osiągać „na zawołanie”. Zaowocuje to wzmożoną aktywnością, produktywnością, zaoszczędzeniem dużej ilości czasu i, przede wszystkim, zdrowiem, zredukowaniem niepotrzebnego stresu oraz radością z wykonywanej pracy.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus