Dowiedz się więcej o motywacji!

Jak skutecznie motywować siebie i innych?

 

 

Zagadnienie motywacji jest jednym z kluczowych obiektów rozważań dzisiejszej psychologii. Jak poprawić efektywność przez doskonałą motywację? Poznaj szczegóły dotyczące teorii motywacji.

 

Motywację dzielimy na zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja zewnętrzna (egzogenna) jest inspirowana wszelkimi nagrodami czekającymi na nas po, rzadziej podczas, wykonaniu zadania, płynącymi z zewnątrz – z otoczenia. Wzorcowym przykładem motywowania zewnętrznego jest wypłata. Również oceny szkolne można uznać za takie motywatory. Za ich pomocą można skutecznie karać i nagradzać i w tym tkwi ich istota. Są dzisiaj kluczowe, szczególnie w systemie kapitalistycznym. Robimy coś, aby osiągnąć materialny, wymierny efekt. Taki system motywowania posiada wiele wad. Najważniejszą wadą motywowania zewnętrznego jest przeniesienie celu. Celem przestaje być praca sama w sobie, wykonywane zadanie. Celem staje się nagroda lub chęć uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji. Sprzyja to zmniejszeniu efektywności i jakości wykonywanej pracy. Taki system sprzyja szybkiemu wypaleniu zawodowemu. Jednak nie możemy sobie wyobrazić świata bez motywacji zewnętrznych. Są one bardzo silne.

 

Motywacja wewnętrzna (endogenna) to radość czerpana w związku z wykonywaniem i wykonaniem danej pracy. Kiedy zadanie wykonywane przez Ciebie przynosi Ci radość, widzisz jej efekty, potrafisz się nią bawić i, przede wszystkim, nie musisz się do niej zmuszać, jest to silny bodziec, który motywuje. Motywacja wewnętrzna nie tylko poprawia efektywność, dzięki niej łatwo można wpaść w stan FLOW. Jest ona ważna ze względu na wpływ na wysoką jakość wykonanej pracy. Dzięki tej motywacji wzrasta uczucie spełnienia, radość, nie występuje stres związany z pracą.

 

Spróbuj spojrzeć na swoje życie przez pryzmat tego, co Cię motywuje do wykonywania powierzonych zadań. Jaki rodzaj motywacji pcha Cię do robienia tego, co robisz? Motywacja zewnętrzna nie jest zła – ona pomoże Ci zainicjować pracę. Jej podtrzymanie, efekt i radość da Ci przesunięcie swojej motywacji w stronę swojego wnętrza.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus