Daj upust swoim emocjom!

 

 

Wyobraź sobie kulę. Prostą kulę z cienkiego szkła, dość kruchego. Jest ona pusta w środku. Posiada tylko jeden, mały otwór, przez który cały czas wpuszczana jest do środka kuli woda. Woda zapełnia kulę powoli. W końcu kula pełna jest wody, która cały czas dostarczana jest do środka pod wpływem ciśnienia. Co się dzieje dalej? Prawdopodobnie kula pęknie wylewając całą wodę. To samo może się stać z Tobą!

 

Nasze układy nerwowy i hormonalny w każdej chwili dostarczają i odbierają wielkie ilości bodźców elektrycznych i chemicznych. Informacje te, szczególnie w postaci chemicznej, muszą być wyczyszczone z organizmu, aby zrobić miejsce dla nowych. Jednak nasze zdolności w tym zakresie też są ograniczone. Kiedy działają na nas silne emocje, szczególnie negatywne, a my je tłumimy, one wcale nie zostają tak łatwo i szybko wydalone z naszego umysłu. Często tkwią gdzieś w głębi nas. Cały czas są zasypywane innymi emocjami. Gorzej, jeżeli znów negatywnymi. Posiadamy ograniczoną pojemność przechowywania takich emocji. Jeżeli nagromadzi się ich zbyt dużo to... No właśnie. Co?

 

Wypieranie dużej liczby negatywnych emocji może być fatalne w skutkach. Jeżeli są to traumatyczne przeżycia lub ciągły stres, istnieje duża szansa zachorowania przez nas na nerwicę. W skrajnych postaciach grozi nam załamanie nerwowe, depresja. Jednak na co dzień nie jesteśmy w takiej złej sytuacji. Emocje negatywne, które do nas trafiają, nawet w skondensowanej formie, nie wywołują najczęściej aż takich szkód w naszym organizmie. Jednak jakieś wywołują.

 

Jesteś jak ta kula z początku artykułu. Jeżeli będziesz gromadzić w sobie zbyt dużo negatywnych emocji nie dając im upustu, możesz wybuchnąć. I to dosłownie. Twój wybuch będzie o wiele większy, bo musisz wyrzucić z siebie więcej negatywnych emocji naraz. Biedne są osoby, które będą wtedy w pobliżu. Czujesz, że coś Cię strasznie zdenerwowało? Czujesz, że za dużo negatywnych emocji naraz odczuwasz? Musisz odreagować jak najszybciej. Idź się wykrzyczeć, pobiegać, spożytkuj nagromadzone pobudzenie idąc na siłownię lub basen. Jest to o wiele praktyczniejsze rozwiązanie niż niekontrolowany wybuch, szczególnie w obecności innych osób.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus