Jak często wracasz do początku akapitu?
Na pewno podczas czytania książki, nie raz zdarzyło Ci się wracać do początku akapitu czy też strony, ponieważ okazało się, że „gdzieś zgubiła się treść” - nie wiesz, o co chodzi. Zdarza się to każdemu. O ile czytanie bez zrozumienia jest wskaźnikiem analfabetyzmu wtórnego, czy też funkcjonalnego, tak w tym wypadku czytanie bez zrozumienia może świadczyć o czymś zupełnie innym.
Po pierwsze nasza uwaga jest zasobem dość ograniczonym. Tak naprawdę uwaga jest procesem, który, z jednej strony, podtrzymywany jest mimowolnie przez cały czas naszego funkcjonowania (ten proces odpowiedzialny jest za selekcję napływających do nas informacji), z drugiej zaś strony może być przez nas dowolnie nakierowywana na niektóre elementy otoczenia, które są dla nas w danej chwili istotne. Takie zarządzanie uwagą jest najbardziej zasobochłonne. Jednym z elementów uwagi jest czujność. Jeżeli chcesz przetestować na własnej skórze wyczerpywalność uwagi, spróbuj utrzymywać czujność przez w czasie około 30 minut. Najlepszym przykładem jest radar. Zwracaj uwagę na punkty na radarze w czasie 30 minut. Już po 15 minutach pojawi się znużenie, a po 20 na pewno przestaniesz zachowywać swoją czujność. To samo zdarza się podczas czytania. Szczególnie, jeżeli trafiliśmy akurat na mało ciekawy fragment. Po około 15 minutach „wyłączamy się” a raczej „przełączamy”. Zaczynamy myśleć o czymś innym po to, aby „odświeżyć” naszą uwagę, która się zaczyna odnawiać podczas przełączenia na inny obiekt. Warto jest więc robić sobie przerwy podczas czytania, nauki. Najlepiej jest zrobić sobie około pięciominutową przerwę co pół godziny. Podczas tej przerwy ważna jest wentylacja organizmu. Stań przy otwartym oknie!
Po drugie, czynnikami przeszkadzającymi w skupieniu się na treści książki są wszelkie dystraktory – bodźce rozpraszające. Mogą przyjmować postać materialną: różnego rodzaju przedmioty, które rozpraszają naszą uwagę, inni ludzie krzątający się wokół... Mogą być również niematerialne. Niematerialnymi dystraktorami są czynności podejmowane jednocześnie z czytaniem – może to być jedzenie, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki. Są to również pewne myśli, które do nas powracają – nie zapłacony internet, konieczność nauki na egzamin, problemy. Siadając do książki warto jest oczyścić siebie i swoje otoczenie z owych dystraktorów.
Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!