Poznaj metody analizy GROW!

Dziś przeprowadzimy GROW. Jest to jedna z metod używanych w nowoczesnym coachingu. Oczywiście jest to bardzo obszerna metoda, która wymaga wielu godzin pracy i, potem, kilka miesięcy korekcji. Dziś zostaną przedstawione zarysy, na podstawie których możesz spróbować określić jasno swoje plany i sposoby dążenia do ich realizacji. GROW to skrót. Oznacza on: Goal (cel), Reality (rzeczywistość), Options (opcje) oraz Wrap-up (można to przetłumaczyć, jako podjęcie działania). Przyjrzyjmy się każdemu z kroków osobno.

 

Goal, pierwszy etap analizy GROW polega na określeniu celu, do którego będziesz dążyć. Musisz pomyśleć o tym, czego chcesz dla siebie. Jeżeli jest to możliwe, określ takie długoterminowy cel, do którego będziesz dążyć. ustal też, ile czasu na realizację planu potrzebujesz. Problem może być zarówno natury osobistej, jak i zawodowej. Ważne, żeby był realistyczny (małe szanse są, że w ciągu pięciu lat polecisz na Marsa)...

 

Reality, to "uzgadnianie" swojego celu z rzeczywistością. Czy jest on realistyczny, czy jest możliwy do spełnienia? Czy faktycznie możesz osiągnąć wyznaczony przez siebie cel? Na tym etapie nie podsumowuj. Zrób raczej ocenę Twojego celu do Twoich możliwości i szans i zagrożeń czekających na Ciebie w otoczeniu. Jeżeli cel jest bardzo odległy, ale możliwy do spełnienia, pomyśl, jakie "przystanki" czekają Cię po drodze. Wyznacz sobie cele pośrednie, które będą Twoimi "schodami" i na ich zdobyciu będziesz się koncentrować.

 

Options to tak zwana "burza mózgów". Jeżeli posiadasz już jasny, ostry cel lub cele pośrednie prowadzące do celu głównego, skup się na tym, jak osiągnąć pierwszy z nich - jak dostać się do pierwszego przystanku na drodze do realizacji marzeń. Ten etap, w skrócie, polega na wymyślaniu jak największej ilości sposobów, zachowań, metod działania, które mogą pierwszy, pośredni cel, urzeczywistnić. nieważne, że są one absurdalne. Liczy się jak największa ilość sposobów dojścia do celu. Następnie dopiero możesz zacząć, na podstawie tej listy, opracowywać właściwą strategię działania. Dobrze jest, jeżeli ten etap trwa kilka dni, co pozwoli na opadnięcie zbędnych emocji zakłócających możliwość podjęcia racjonalnego wyboru.

 

W ostatnim etapie po prostu realizujesz swoje cele idąc wybraną ścieżką. Jest to jednak osobny etap, ponieważ GROW jeszcze się nie skończył. Podczas realizacji celów natrafiasz na liczne przeszkody. Musisz każdy z nich przeanalizować, zastanowić się, jak je ominąć, a najlepiej wykorzystać na własną korzyść. Wróć do etapu "Options" i wymyślaj alternatywne sposoby pokonania napotkanych przeszkód.

 

Jest to bardzo skrótowy sposób wykonania analizy GROW, jednak może dużo rozjaśnić w procesie definiowania celów i sposobów realizacji przyjętych strategii. Powodzenia!

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus