Dlaczego nie potrafimy się skupić?

 

 

Każdy, bez wyjątku, nawet „klasowy kujon” posiada ten sam problem – w przypadku niezbyt ciekawej lekcji, nie potrafi się na niej skupiać przez całe 45 minut. Co dopiero podczas wykładów, trwających 1,5 godziny lub dłużej! Dlaczego tak się dzieje? Czy jesteśmy zbyt leniwi? Wręcz przeciwnie!

 

Uwaga to wbrew pozorom złożona struktura. Posiada wiele różnorodnych funkcji, takich jak selektywność (zdolność śledzenia jednego sygnału ignorując wszystkie inne), przeszukiwanie (zdolność do odnajdywania specyficznego elementu w całym zbiorze elementów), czujność (zdolność do długotrwałego oczekiwania na konkretny bodziec, nie zwracając przy tym uwagi na inne bodźce), alokowanie zasobów uwagi (zdolność do podejmowania decyzji o tym, na czym skupimy naszą uwagę) i inne, nie mniej ważne elementy. Jeżeli mówimy, że ktoś ma słabą uwagę i nie potrafi się skupić na jednej rzeczy przez dłuższy czas, na przykład na przebiegu lekcji, wykładu, zebrania, tak naprawdę chodzi nam konkretnie o selektywność uwagi. Tak naprawdę jesteśmy zdolni skupiać nasza uwagę na jednej rzeczy przez około 15 – 30 minut... Niezbyt dużo. A może bardzo dużo? Niestety mniej, niż trwa cała lekcja.

 

Jakie wnioski można z tego wyciągnąć (poza tymi, że lekcje, wykłady i spotkania są za długie)? Uwaga łączy się bezpośrednio z naszą pamięcią. Jest jak gdyby jej filtrem. W końcu każda informacja, która jest przez nas zapamiętywana, powinna przejść najpierw pozytywnie przez naszą uwagę, która musi być na niej skupiona. Ograniczenia uwagi podpowiadają, że podczas nauki, dobrze jest robić sobie krótkie – około pięciominutowe przerwy, co pół godziny nauki, silnego skupiania uwagi na jednym tylko sygnale.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus