Mapy myśli cz.2
Tworząc mapy myśli musisz w odpowiedni sposób wyodrębnić pewne elementy, które są w tekście szczególne. Każdy z nich stanowi odrębny, autonomiczny wątek. Dla każdego z tych wątków tworzysz osobne drzewo relacji, osobną „podmapę”. Często jednak poszczególne wątki mogą się ze sobą zlewać, powodując chaos w Twoich notatkach. Zacznij stosować kolory!
Moc kolorów w mapach myśli jest bardzo duża. Kolory pełnią tutaj szereg funkcji. Po pierwsze, uporządkowujesz osobne wątki, oznaczając każdy z nich innym kolorem. Dzięki temu wiesz, co gdzie jest i który element zawiera. Kolejną funkcją jest zwiększenie przejrzystości notatek. Nie będą szare, nudne, przez co zwiększą Twoją ciekawość. Pociągnie to za sobą więcej Twoich zasobów uwagowych kierowanych w stronę takiej mapy. Jeżeli mapa, dzięki kolorom, nie jest już tak nużąca. Twoja koncentracja zostanie wzmocniona, ponieważ mapa nie będzie tak szybko nużyła. Jednak najważniejszą funkcją kolorów w mapach myśli jest pobudzanie prawej półkuli mózgowej. W dużym skrócie można powiedzieć, że lewa półkula zajmuje się analizą tekstu, natomiast prawa odpowiada za obraz. Pobudzać ją będą również kolory. Jest więc szansa, że taka mapę ogarniesz za pomocą większej ilości procesów umysłowych, co sprawi, że będzie ona szybciej i efektywniej przez Ciebie zapamiętana.
Stosowanie kolorów podczas tworzenia notatek nie jest więc czymś wstydliwym, czymś dziecinnym. Zobrazuj swoje notatki. Niech staną się żywe!
Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!