Naucz się czytać z metronomem!

Czytanie z metronomem

 

 

Czy czytanie może być traktowane jak gra na instrumencie? W pewnym sensie tak. Tekst posiada swoistą rytmikę. Nie chodzi tutaj tylko o wiersze. Praktycznie każdy dobry tekst literacki posiada swój rytm, który należy wyczuć. Będzie nam to pomocne podczas szybkiego czytania w taki sam sposób, w jaki rytmiczne marsze pomagają piechurom trzymać tempo.

 

Tempo jest kolejną właściwością wspólną muzyce i czytelnictwie. Wyobraź sobie muzyka, który nie trzyma tempa, raz gra szybciej, raz wolniej, szczególnie przy trudniejszych partiach. W dodatku zdarza mu się wracać do pewnych motywów, w których popełnił błąd. Zdaj sobie sprawę, że właśnie tak czytasz...

 

Aby być wirtuozem czytania, przede wszystkim, kiedy popełniasz błędy, nie wracaj do tego fragmentu. Oczywiście chodzi mi teraz o ćwiczenie czytania, a nie o czytanie, które jest Ci potrzebne. Zobaczysz, że to Ci pomoże w przyszłości, kiedy już się odzwyczaisz wracać do początku niezrozumianego akapitu. Pozostaje jeszcze bardzo ważna sprawa, utrzymania jednolitego tempa czytania. Ważne jest tutaj rozpoznanie rytmiki tekstu. Przeczytaj kilka zdań na głos, starając się odnaleźć rozłożenie akcentów w zdaniach. Poczuj rytm. Następnie zacznij czytać tekst z metronomem. Na początek ustaw wolne tempo, które w miarę treningu i stopnia swojego zaawansowania będziesz podnosić. Na początku będzie Ci ciężko skupić się jednocześnie na tekście i na klikaniu metronomu. Można to ominąć rezygnując z metronomu na rzecz narzędzia typu presenter. Narzędzia tego typu polegają na tym, że wczytujesz w taki program wybrany przez siebie tekst i ustawiasz tempo, z jakim zdania lub akapity będą się przesuwać na ekranie. Inną uciążliwością na początku pracy z metronomem lub z narzędziem typu presenter jest utrzymywanie jednolitego tempa. Nie przejmuj się tym! Muzycy też poświęcają dużo czasu na ćwiczenia, zanim opanują grę z metronomem i trzymanie tempa!

 

Dzięki takim ćwiczeniom wbijesz się w pewien rytm czytania, równomiernie rozłożysz swoją uwagę i koncentrację. W końcu zaczniesz czytać szybciej i stale będziesz podnosić tempo czytania! Pamiętaj jednak o regularnych przerwach.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus