Ćwicz utrzymywanie równomiernego tempa podczas czytania!

Jeżeli już czytasz z metronomem

 

 

W jednym z wcześniejszych artykułów został poruszony temat używania metronomu lub programu typu presenter podczas czytania, co miało nauczyć Cię czytać równomiernie w podobnym tempie. Jest to oczywiście bardzo trudne, gdyż często pojawiają się łatwiejsze albo trudniejsze fragmenty tekstu. Na tych pierwszych przyspieszamy, na tych drugich zwalniamy. Ćwiczenia z metronomem mają na celu przede wszystkim nauczyć Cię unikania tych zwolnień. Możesz jednak jeszcze bardziej wspomóc swoje czytanie w równomiernym tempie.

 

Jedną z metod, które pomogą w utrzymywaniu równomiernego tempa czytania jest podkreślanie tekstu. Nie chodzi tutaj o prawdziwe podkreślanie tekstu! Wystarczy, że będziesz zaznaczać palcem lub długopisem miejsce, w którym akurat jesteś. Pewnie często, podświadomie lub nie, zdarzało Ci się to kiedyś. Takie zaznaczanie pełni wiele funkcji wspomagających nasze czytanie. Oprócz utrzymywania tempa, możemy starać się rozszerzać nasze pole widzenia podczas czytania, wodzić wzrokiem po szerszych partiach tekstu nie gubiąc się w nim. Zaznaczanie czytanego tekstu utrudnia wracanie do wcześniejszych jego partii (musisz oderwać palec lub zmienić kierunek ruchu, co stanowi wybicie z rytmu). Taki poruszający się palec jest też wskaźnikiem, na którym skupiasz wzrok. Czy wykonujesz "ćwiczenie z kropką"? Wyobraź sobie, że zamiast niej jest Twój palec!

 

Zaznaczanie czytanego tekstu posiada też swoje wady. W dalszych etapach rozwijania swoich umiejętności szybkiego czytania będzie Cię ograniczał. Chodzi zarówno o tempo, jak i o szerokość pola widzenia. Ale jeżeli już się znajdziesz na tym etapie, na pewno będziesz już wiedzieć, czy Ci to przeszkadza, czy jeszcze pomaga.

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus