Wzbogacaj swój słownik!

Zasób słów – Twoja tajemnica szybkiego czytania

 

 

 

W szybkim czytaniu liczy się jak najszybsze rozpoznawanie całych wyrazów oraz, o ile to możliwe, całych fraz. W szkole jesteśmy uczeni czytania na zasadzie rozpoznawania pojedynczych znaków – liter i z nich składamy wyrazy i zdania. Jeżeli chcesz szybko czytać, staraj się traktować pojedyncze wyrazy jako całe znaki. Ważne jest nauczyć się czytać „słoń”, kiedy widzisz znak „słoń”, a nie ciąg znaków „s”, „ł”, „o” i „ń”. To samo można zrobić w stosunku do całych fraz. W każdym języku istnieje sporo idiomów, które są stałymi, niezmiennymi wzorami. Ważne jest nauczyć się je czytać rozpoznając sam początek frazy, na przykład widząc „na pochyłe drzewo”, wiesz, że jest to część całego znaku, który wygląda tak: „na pochyłe drzewo koza skacze”.

 

W jaki sposób można osiągnąć umiejętność jak najszybszego rozpoznawania znaków? Paradoksalnie, im więcej czytasz, tym większy zasób słów posiadasz. Czytając nie tylko uczysz się nowych słów, ale i utrwalasz sobie słownik, którym już dysponujesz. Ważna teraz jest zmiana myślenia w odczytywaniu tekstu. Staraj się traktować całe słowa jako pojedyncze znaki.

 

Prostą receptą na nauczenie się szybkiego czytania jest po prostu czytanie. Dobry piłkarz nauczył się grać w piłkę grając w piłkę. Po prostu. Jednak do tego dochodzą i inne ćwiczenia, które pozwoliły mu rozwinąć technikę. Piłkarz ten potrzebował również trochę teorii z zakresu strategii, zachowania się zawodnika na jego pozycji i tak dalej. Jeżeli chcesz nauczyć się szybko czytać, to jak najwięcej czytaj ale też dowiaduj się więcej o teoretycznych aspektach związanych z szybkim czytaniem i trenuj swoją technikę!

Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!

comments powered by Disqus